Krupówki

Krupówki to jedno z tych miejsc w Zakopanem, które trzeba odwiedzić. Ten zamknięty dla ruchu samochodowego deptak biegnący przez środek miasta ma 1100 m długości. Większość mieszczących sie wzdłuż Krupówek budynków zajmują liczne restauracje i karczmy góralskie oraz sklepy z pamiątkami, jest tu również postój dla dorożek.

Ze znanych i wartych obejrzenia budynków na Krupówkach wymienic należy - Hotel Kasprowy Wierch, neoromański kościół parafialny pw. Świetej Rodziny, zabytkowy budynek Zespołu Szkół Zawodowych i mieszczące się obok niego Muzeum Tatrzańskie.

Obecny kształt Krupówek ukształtował się podczas wielkiego pożaru, który 21 stycznia 1899 roku strawił drewniane budynki w centrum Krupówek. Na ich miejscu powstały pierwsze murowane kamienice m.in.Morskie Oko. w latach 90 XX wieku na Krupówkach pojawiła się nowa kostka brukowa, nowe ławki oraz postawiono charakterystyczne pochylone latarnie. Nadają one ulicy bardzo specyficznego klimatu zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.
Jeszcze do niedawna największa bolączką Krupówek było przejście dla pieszych przez ulicę Kościeliską, łączące ze sobą deptak z targowiskiem na placu pod Gubałówką. Obecnie w tym miejscu powstało przejście podziemne.
Powrót